Šola v naravi v COŠD Kavka
4. dan
RAZISKOVANJE OB POTOKU PERIVNIK
Od doma Kavka smo se odpravili proti potoku Perivnik. Pot smo začeli med hišami prav blizu doma. Hodili smo po travi in se večkrat ustavili zaradi električnih pastirjev. Preden smo prišli do potoka, smo se morali spustiti po strmem travnatem pobočju. Pri potoku smo po skupinah dobili navodila. Najprej smo izmerili temperaturo vode in zraka ter ju primerjali. Začeli smo iskati različne organizme. Ko smo jih ujeli, smo jih določili s pomočjo lista in jih predstavili sošolcem. Ujeli smo pijavke, ličinke, hrošče, močerade in rakce. Bilo je zelo zanimivo.
KOBARIŠKI ŠTRUKLJI
Za kobariške štruklje potrebujemo:
- 0,5 kg moke
- 4 dcl vroče vode
- zmlete orehe
- kakav
- sladkor
- rozine
- maslo
- mleko
- cimet
Najprej smo moko na hitro zmešali z vročo vodo in zmes pustili stati. Za nadev smo zmešali orehe, kakav, rozine, maslo, mleko, sladkor in cimet. Nato smo testo dobro pregnetli, da ni imelo grudic. Odtrgali smo kroglico v velikosti oreha in jo razvaljali na velikost ženske dlani. Vanjo smo položili žlico nadeva, testo prepognili ter robove zlepili. Na koncu smo na sredino pritisnili s kazalcem, da smo naredili »podpis«, značilen za kobariške štruklje.
Prijazna kuharica je naše štruklje skuhala in pojedli smo jih kot prilogo h kosilu. Bili so odlični.
NABIRANJE ZELIŠČ IN SPOMINEK Z MOTIVOM KRIVOPETE
Danes popoldne po kosilu smo skupaj odšli na sprehod, kjer smo nabirali zeliščne rastline: materino dušico, ozkolistni trpotec, rman, marjetico, malino in koprivo. Učili smo se o njihovih zdravilnih učinkih in kako jih pripravljamo. Hodili smo po obronku Kuka in se ustavili pri smrekah z mladimi poganjki. Nabrali smo smrekove vršičke, nato smo pohiteli proti domu, saj se je bližal naliv.
V domu so nam pokazali, kako se naredi sirup iz smrekovih vršičkov. Za konec smo izdelali še obesek z motivom krivopete, ženskega bajeslovnega bitja, značilnega za gornje Posočje.
Sledil je družabni večer, ko se je vsaka soba predstavila pred svojimi sošolci. Zaključili smo s plesom. Uživali smo!
Jutri nas čaka še pohod do vasi Livek in težko pričakovani odhod proti domu.
Marko, Ben, Nejc, Vasilije, Lev in Jaka
3. dan
Danes smo v okolici CŠOD-ja najprej raziskovali lišaje in glive.
Lišaji nimajo svoje skupine, so pa najbolj podobni glivam. Njihove celice so mešane z glivnimi in rastlinskimi. Najdemo jih na kamnih ter drevesih. Poznamo 3 vrste lišajev: listnati, grmičasti, skorjasti. Lišaji so pastelnih barv, največkrat zelene. So znak čistega zraka, kar pa pomeni, da ga ne čistijo, ampak živijo le tam, kjer ni onesnaženosti. Ugotovili smo, da je okolica doma kar čista, saj je polna različnih vrst lišajev. Imeli smo se lepo in se veliko novega naučili.
Druga skupina se je pripravila na japonsko lutkovno predstavo, kamišibaj. Razdelili smo se v skupine po 4 in vsaka skupina je ustvarjala na temo ohranjanja okolja. Najprej smo si izmislili zgodbico, izpostavili problem onesnaževanja in poiskali rešitev. Nato smo svojo zgodbico narisali. Nastale so štiri ilustracije za kamišibaj.
Popoldne smo se s palicami za nordijsko hojo povzpeli na 1200 m visok Kuk. Do vrha smo morali premagati 200 metrov višinske razlike. Na začetku smo se naučili osnovni korak nordijske hoje. Hodili smo po ozki gozdni poti, ki se je vila in vila. Velikokrat smo se ustavili, saj je bila zelo strma. Ko smo končno dosegli vrh, se je odkril čudovit razgled na sosednji Matajur in Julijske Alpe. Tam smo si še malo odpočili in se nato vračali po makadamski poti do vasi. Pohod je bil zelo lep.
Po okusni rižoti je napočil večerni program. Vsaka skupina je predstavila svoje zgodbice v kamišibaj tehniki. Nekatere predstavitve so bile zelo zanimive. Čakalo nas je še igrišče, malo smo se »zdivjali«, da smo hitreje zaspali.
Lea, Sofia, Nikolina, Vanna in Neja









2. dan
Pohod na Kolovrat
Dopoldne smo se odpravili na pohod po grebenu Kolovrata do muzeja prve svetovne vojne. Pot je bila dolga in naporna, a je bilo vreme idealno za pohod.
Pogled s Kolovrata se razprostira vse do morja. Pod grebenom so vasice Beneške Slovenije, v daljavi pa smo videli tudi Furlansko nižino. V muzeju na odprtem smo obiskali rove, kaverne, ki so služile vojakom na soški fronti. V rovih je bilo prijetno in mrzlo. Pred muzejem smo še pomalicali. Vrnili smo se po drugi strani, po cesti, od koder se je daleč spodaj lepo videla Soča. Pot je bila na srečo krajša, saj smo bili zelo utrujeni.
Po okusnem kosilu smo začeli s popoldanskimi dejavnostmi. Na urniku smo imeli lokostrelstvo in ogled Kavkne jame. Prva skupina je streljala z lokom. Imeli smo se lepo, saj smo s sošolci tekmovali med seboj. Vsi smo se zelo zabavali in se veliko novega naučili o tem zanimivem športu.
Druga skupina je obiskala Kavkno jamo, kjer smo spoznali veliko novih organizmov in prisluhnili pripovedki o krivopetnici.
Po popoldanskem počitku smo igrali med dvema ognjema, odbojko, košarko, nogomet. Bilo nam je lepo in komaj čakamo, da se jutri prebudimo v nov dan.
Barbara, Ana, Maja P., Mia S.











1. dan
V ponedeljek, 12. 5. 2025, smo se učenci 7. c in č zjutraj zbrali na parkirišču v Kopru in nestrpno čakali na avtobus. Poslovili smo se od staršev in se podali na pot.
Do Nanosa je bila pot znana, pri Razdrtem pa smo se spustili proti Vipavski dolini. Pred Novo Gorico smo se ustavili in pojedli malico, nato nadaljevali pot po dolini Soče. Ves čas smo se vozili ob smaragdni Soči, mimo Solkana, Anhovega, Kanala, opazovali smo naravo in prešteli kar nekaj hidroelektrarn. Pri Tolminu smo krenili proti Kobaridu. Pred Kobaridom je avtobus zavil z glavne ceste in začeli smo se vzpenjati proti Livškim Ravnam. Pot je bila strma in zelo ovinkasta. Ko smo prispeli pred COŠD Kavka, so nas lepo sprejeli. Namestili smo se po sobah in pojedli okusno kosilo.
Popoldne smo se že preizkusili v lokostrelstvu in obiskali Kavkno jamo. Po popoldanskih dejavnostih nas je čakalo branje. V domu smo pričarali tridesetminutno tišino, slišalo se je samo »šelestenje« knjižnih strani.
Ker nam je ponagajalo vreme, nismo imeli večernega sprehoda po okolici doma, ampak smo večer preživeli ob različnih družabnih igrah in ob »uglašenem« petju.
Matias in Lukas





Sporočamo, da so učenci 7.c in 7. č varno prispeli na Livške Ravne.